Какъв е средният резултат за държавата в грижите за деца през 2023 г.?

“В началото на лятото “”Бележник 2024: Колко е средното за държавата в грижите за децата?”” е произведен. Това е тринадесетото издание на Годишния мониторингов доклад на Национална мрежа за децата. Документът оценява гарантирането и осъществяването в рамките на календарната 2023 г. на правата на детето чрез провежданите държавни политики за децата и техните семейства.

Изданието обхваща разделите: „Участие на децата“ (хоризонтална политика), „Благосъстояние на детето“, „Семейна среда и алтернативна грижа“, „Защита от всички форми на насилие“, „Правосъдие за децата“, „Ранно детско развитие“, „ Детско здраве”, „Образование”, „Спорт, култура и свободно време”.

Частта „Защита на детето от всички форми на насилие” получава по-висока оценка спрямо предходни години поради приетите промени в Закона за защита от домашното насилие, включително и на пострадали деца. Въпреки това остава спешна необходимост от инвестиране в персонал в системата за социално подпомагане и отговор на продължаващия регрес в системата за защита. Случаите на насилие над деца показват недостатъчния капацитет и ресурси на професионалистите, работещи с и за деца, вкл. социални работници и правоприлагащи органи – както за идентифициране, така и за предотвратяване, докладване и реагиране на случаи на насилие. В училищата няма работещи механизми за превенция и интервенция при случаи на тормоз. Няма единна информационна система за броя и вида на делата. Въпреки рекордните 46 300 сигнала до Националния център за безопасен интернет, за поредна година не се намери устойчива държавна подкрепа за работата му. Оценката е добър 3,54 по шестобалната система.

Данни за разпространението на насилието над деца в България

Най-малко осем различни институции събират информация за насилие от и срещу деца, използвайки различни системи. В резултат на това данните между институциите се разминават и липсва единна статистика.

По данни на МВР през 2023 г. 1893 деца са претърпели насилие, като са извършени 1799 престъпления, като най-много са телесните повреди, следвани от кражбите. Престъпленията, извършени от деца, са 4796.

Случаите на училищен тормоз се събират от МОН. През учебната 2022/2023 година са регистрирани 3319 случая на физически тормоз и вербална агресия. Събирането на данни е трудно и цифрите са непълни, тъй като случаите често не се съобщават, докато не станат сложни и не достигнат до медиите, където отразяването им продължава да включва елементи на търсене на сензация, което само подхранва нагласите, че няма закон и ред, че децата се нуждаят от „твърда ръка“, а не системна профилактика, обучение на учители и родители. Често в училище насилието е или неразпознато, или случаите са игнорирани или скрити и толкова много „леки“ случаи остават незабелязани, докато не ескалират.”

Financiado pela União Europeia. Os pontos de vista e as opiniões expressas são as do(s) autor(es) e não refletem necessariamente a posição da União Europeia ou da Agência Nacional para a Gestão do Programa Erasmus+ Educação e Formação. Nem a União Europeia nem a Agência Nacional podem ser tidos como responsáveis por essas opiniões.